Аварія в Польщі за участю іноземця

Україна не входить в Єврозону, а тому всі водії мають мати при собі Зелену Карту – це міжнародний страховий поліс відповідальності водія перед третіми особами за завдану шкоду. Такий страховий поліс вноситься до спеціальної пошукової системи розташованої на сторінці PBUK, де можна дізнатись про страхову компанію в якій має страхування власник автомобіля.

Якщо у винуватця зіткнення не було Зеленої Карти, то він зобов'язаний був мати, так званий, поліс прикордонного страхування на строк не менше ніж на 15 днів. У разі зіткнення з володарем такого документа необхідно звернутися до страхової компанії, що видала цей поліс, а якщо такої страхової компанії не має, то ліквідацією збитку займеться Гарантійний Страховий Фонд в Польщі.

Що робити якщо винуватцем аварії є ви?

У випадку, якщо аварія є незначною (пошкоджені транспортні засоби зазнали незначних ушкоджень та не має шкоди для життя та здоров'я осіб), то ви повідомляєте потерпілому номер своєї страховки, ваші дані як водія, а також можете зробити фотографії ушкоджень. Після цього потерпілий подасть відповідну заяву до страхової компанії, яка в свою чергу попросить вас прислати до неї копію водійського посвідчення, заповнити формуляр з повідомлення як сталась аварія та схематично намальованим планом аварії. Після того як страхова розгляне всі документи потерпілому буде компенсована шкода.

У випадку, якщо під час аварії сталось значне пошкодження транспортного засобу або зазнали травмування люди на місце ДТП обов'язково викликається поліція. Поліція складає протокол (поліцейська нотатка), встановлюється чи не були водії в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння або під дією лікарського засобу. Та в залежності від результату розпочинається провадження у справі або адміністративній або кримінальній.

Якщо це адміністративна справа, то ви просто заплатите штраф. Якщо мова йде про кримінальну справу, то вас можуть арештувати або застосувати інший запобіжний захід (домашній арешт, підписка про не виїзд тощо).

У випадку, якщо суд встановить, що ви під час аварії були в стані алкогольного чи наркотичного сп'яніння, то як мінімум вам загрожує кара у вигляді позбавлення права на керування транспортними засобами на мінімальний строк 3 роки, штраф не менше 3000 злотих, а також обмеження волі чи ув'язнення на строк не менше 1 року. Не кажучи вже про те, що ви або ваша страхова (яка зможе до вас заявити регресні вимоги) повинні будете компенсувати шкоду за завдані збитки.

У випадку, якщо ви не були в стані алкогольного сп'яніння, то кара є не така сурова. Ви можете дістати 6 місяців обмеження волі (умовне покарання), виплату умовної компенсації в рамках кримінальної справи — в середньому це 2 — 3 тисячі злотих, але все залежить від ступеня тяжкості завданої шкоди.

Тепер поговоримо про те, що робити якщо ви є потерпілим в результаті ДТП. З метою уникнення порушення прав потерпілого необхідно пам’ятати, що законодавство Польщі гарантує іноземним громадянам, які постраждали в ДТП нижче наведені компенсації:

У разі якщо в наслідок аварії на дорозі настала смерть близького члена вашої сім’ї, ви маєте право на:

— Відшкодування витрат на поховання. Страхова компанія зобов’язана відшкодувати витрати, пов’язані з похованням померлого. До таких витрат належать: витрати безпосередньо пов’язані з похороном (перевезення трупа, придбання труни, купівля місця на кладовищі); витрати пов’язані з відповідними звичаями прийнятими в середовищі проживання померлого (вартість встановлення пам’ятника, витрати на квіти, вінки, траурний одяг, витрати, пов’язані з частуванням для людей, що беруть участь в похованні й так далі). Ці витрати відшкодовуються особі, яка їх понесло.

— Компенсацію – спокута за смерть. Нагадаю, що це компенсація за смерть яка виплачується членам сім’ї потерпілого, який помер в наслідок аварії.

— Компенсацію за погіршення фінансового стану сім’ї, після смерті потерпілого. Це компенсація членам сім’ї померлого, яка виплачується якщо в результаті смерті члени його сім’ї зазнали суттєве погіршення фінансового стану. Наприклад, на компенсацію за смерть може розраховувати дружина загиблого в ДТП чоловіка, який був єдиною людиною який отримував дохід в сім’ї

— Виплату аліментів для членів сім’ї, які перебували на утриманні померлого. Такого ж аліментного вмісту можуть вимагати особи, яким померлий добровільно і постійно надавав засоби до існування.

У разі якщо в результаті аварії на дорозі настав розлад здоров’я ви маєте право на:

— Компенсацію за витрачені гроші на лікування та реабілітацію;

— Компенсацію за витрати, понесені на поїздки в лікарню (Вас і вашої сім’ї), лікарем, працівником по реабілітації;

— Фінансування витрат на лікування за кордоном, на купівлю медичного обладнання;

— Фінансування покупки автомобіля, коли в результаті аварії ви або члени вашої родини стали людиною з обмеженими можливостями;

— Компенсацію за втрачений в результаті дорожньо-транспортної пригоди заробіток;

— Пенсію за несення підвищених витрат;

— Пенсію по втраті упущеної вигоди.

У разі якщо в результаті аварії на дорозі настало пошкодження або знищення автомобіля ви маєте право на:

— Відшкодування вартості ремонту транспортного засобу;

— Відшкодування вартості автомобіля виданого замість пошкодженого в тимчасове користування на час ремонту пошкодженого автомобіля;

— Компенсацію за зруйноване майно;

— Компенсацію за втрачений прибуток Вашою компанією, враховуючи неможливість використання розбитого автомобіля;

— Компенсацію за пошкоджений автомобіль під час перевезення товару.

Вище наведений перелік не є вичерпним величезного переліку ситуацій, фактів, в результаті яких Ви можете стати людиною права якої підлягають захисту з відповідною виплатою компенсації.

Спеціально для KNK.MEDIA адвокат з України Ірина Мизина

Kancelaria Adwokacko-Radcowska Kacprzak - Kowalak SP w Poznaniu

При полном или частичном воспроизведении материалов прямая гиперссылка на KNK.media обязательна! Запрещены перепечатка, копирование, воспроизведение или иное использование материалов, в которых содержится ссылка на информагентства.

 

Подписка

Подпишитесь на наши обновления и оставайтесь в курсе событий

Мы не спамим!