25.05.2017 02:25

Эксклюзив

Операція «Ліквідація»: чим замінять ЖЕКи і як це позначиться на наших гаманцях

Чутки про те, що з 1 липня будуть ліквідовані всі ЖЕКи, а багатоквартирними будинками управлятимуть винятково приватні структури і через це ціни на комунальні послуги «злетять до небес», сіють паніку в суспільстві. Редакція КНК Медіа вирішила розібратися, які ж насправді зміни чекають нас у сфері ЖКГ найближчим часом.

Насамперед, розберемося, чому датою ліквідації ЖЕКів оголосили саме 1 липня цього року? Адже Закон України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (надалі — Закон про багатоквартирні будинки) набрав чинності ще торік першого липня? Відповідь можна віднайти у законодавчих актах. Річ у тому, що ч. 4 ст. 13 згаданого Закону було визначено наступне: багатоквартирні будинки, співвласники я57cf88e7aaких протягом року від набрання ним чинності не утворили ОСББ і не обрали форми управління ними, будуть утримуватися так само ЖЕКами.

Логічно випливає питання, чи дійсно після 1 липня ЖЕКи будуть ліквідовані, а багатоквартирними будинками займуться винятково приватні структури? Насправді, це також лише чутки. ЖЕКи залишаться, а от монополію на управління багатоквартирними будинками у них відберуть. Буде створено конкурентний ринок житлово-комунальних послуг, де діятимуть не лише комунальні підприємства з утримання житлового фонду, а й фізичні та юридичні особи, які надають відповідні послуги. Це витікає, по-перше, з п. 7 ст. 1 Закону про багатоквартирні будинки. Там сказано, що управителем такого будинку може бути фізична особа — підприємець або юридична особа — суб’єкт підприємницької діяльності, яка за договором із співвласниками забезпечує належне утримання та ремонт будинку і прибудинкової території.

По-друге, з ч. 4 ст. 13 Конституції України і статтями 318 і 327 Цивільного кодексу України встановлено рівність підприємств усіх форм власності, включаючи комунальну. Тобто з набуттям чинності Закону про багатоквартирні будинки місцева влада не втратила права засновувати комунальні підприємства з утримання будинків і прибудинкових територій, структурними підрозділами яких і є ЖЕКи.

По-третє, з ч. 5 ст. 13 Закону про багатоквартирні будинки. Нею передбачено призначення виконавчим органом місцевої ради (наприклад, КМДА) на конкурсних засадах управителів для тих багатоквартирних будинків, де не обрано форму управління і не створено ОСББ. Договір з управителем строком на один рік підписує уповноважена особа такого органу. Якщо за місяць до закінчення річного строку мешканці не повідомлять письмово управителеві про відмову від договору, він вважається продовженим ще на один рік.

Тож під владою ЖЕКів ризикують залишитись ті столичні багатоповерхівки, мешканці яких не виявили активності в обранні форми управління цим майном. Тим паче, порядок проведення такого конкурсу станом на стогодні не затверджено, що не дає можливості призначити іншого управителя.

Часто юристів запитують, чи зможуть брати участь в управлінні багатоквартирним будинком наймачі квартир або їх користувачі (зареєстровані мешканці), які не є власниками? Наприклад, дружина, яка оселилася в квартирі, придбаній на ім’я її чоловіка. Відповідь чітка — зможуть, але згідно з ч. 2 ст. 9 Закону про багатоквартирні будинки лише за дорученням власників таких квартир. При цьому законодавець не уточнив, усним чи письмовим має бути доручення. Та оскільки йдеться про управління нерухомим майном, то найімовірніше, власники видаватимуть саме письмові доручення.

Ну й насамкінець, чи не найболючіше питання для власників квартир — чи справді передача багатоквартирних будинків в управління приватним особам чи компаніям спровокує різкий злет цін на їхні послуги? Все залежить від того, скільки з’явиться таких осіб і компаній, а також скільки будинків буде обслуговувати кожна з них. Спочатку ціни можуть значно зрости, оскільки суб’єктів, що надають послуги з управління багатоквартирними будинками, нині не так багато, і на ринку панують ЖЕКи та ОСББ. Та з часом попит народить пропозицію й кількість нових підприємств суттєво збільшиться. Це посилить конкуренцію між ними і, за законами ринку, ціни на їх послуги почнуть падати. Сподіваємось, нам не доведеться довго чекати.

При полном или частичном воспроизведении материалов прямая гиперссылка на KNK.media обязательна! Запрещены перепечатка, копирование, воспроизведение или иное использование материалов, в которых содержится ссылка на информагентства.

Подписка

Подпишитесь на наши обновления и оставайтесь в курсе событий

Мы не спамим!