Геї та лесбіянки на передовій: міфи та реальність

Сьогодні, 28 червня, святкують не лише День Конституції України. Світова ЛГБТ-спільнота відзначає свою дату — річницю Стоунволлських бунтів 1969 року в Нью-Йорку (США), які поклали початок гей-прайдам (точніше — ЛГБТ-прайдам). Противники відзначення цієї події в Україні мотивують, що у період бойових дій проведення подібного заходу виглядатиме як приниження вояків, бо, мовляв, серед ЛГБТ «навряд чи знайдуться воїни з передової». Та чи все саме так насправді?

Подібна позиція властива людям, які сприймають ЛГБТ-прайди, не як рух за рівні права, а як розвагу секс-меншин, веселу карнавальну ходу. Більше того, іноді представників секс-меншин бачать лише інфантильними гедоністами, які влаштовують публічні оргії, щоб привернути до себе більше уваги. При цьому чомусь ширяться чутки, що представники ЛГБТ не просто ігнорують бойові дії на Сході України, а й активно ухиляються від призову. КНК Медіа вирішила з’ясувати, якою ж є ситуація насправді.

Зі слів добровольця, командира БМП 2 батальйону «Айдар» Юлії Толопи, людей нетрадиційної орієнтації серед учасників АТО достатньо. Проте вони змушені приховувати свою сексуальну орієнтацію через гомофобію товаришів по службі.

Стереотип про те, що представникам ЛГБТ не місце серед військових, Україна отримала в спадок ще від Радянського Союзу. Кримінальне законодавство союзних республік кваліфікувало добровільний статевий зв’язок між повнолітніми чоловіками як злочин, за який можна було потрапити за грати. Таких військовослужбовців зневажливо називали «півнями» і годували з продірявленого посуду.

І є немало прикладів. Скажімо, Сергій Бондаренко з Кривого Рогу протягом 1988–1990 років відбував строкову військову службу у в/ч 6677 ВВ МВС СРСР. Навесні 1990 року, під час перебування на гауптвахті (в народі — «губа») за непокору начальству, він дізнався про двох солдатів з іншої частини, які сиділи в «одиночках». Товариші по службі заскочили їх на фізичній близькості і жорстко побили перед тим, як передати командуванню.

Сергій також згадав ще один випадок побиття солдата за гомосексуалізм в їх частині у період з жовтня до грудня 1988 року. Після цього нетрадиційник утік, але його швидко знайшли (протягом трьох діб), і, на щастя, не оформили як дезертира, а згодом перевели в іншу частину.

Україна стала незалежною й кримінальну відповідальність за добровільний гомосексуальний зв’язок у січні 1992 року у нас скасували. Однак, здається, ставлення до сексменшин серед армійських чинів досі залишається неоднозначним. На моє запитання: «Хто з керівництва міг би дати коментар щодо військової служби представників ЛГБТ?» — черговий Київського міського військкомату ошелешено відповів: «А я й не знав, що такі люди теж служать…».

Крім того, я поцікавилась у Міністерстві оборони України про наявність юридичних обмежень щодо військової служби для представників ЛГБТ та їх скарг на дискримінацію з боку керівників військкоматів. Надійшла цікава відповідь від начальника Головного управління морального-психологічного забезпечення Збройних Сил України Олега Грунтковського. Згідно з його листом, зазначені мною ознаки підпадають під ст. 18 Розкладу хвороб, станів та фізичних вад, що визначають ступінь придатності до військової служби (надалі — Розклад). Він є Додатком № 1 до Положення про військово-лікарську експертизу. Пан Грунтковський стверджує, що відповідно до цього акта придатність до військової служби осіб, які мають розлади статевої ідентифікації та статеві розлади, залежить від ступеня їх вираження та схильності до повторних тривалих декомпенсацій.

Щодо скарг ЛГБТ на дискримінацію з боку начальства військкоматів, то їх у Генеральному штабі ЗСУ взагалі не обліковано.

З наведених роз’яснень витікає, що держава визнає непридатними до військової служби не лише людей з розладами статевої ідентифікації. Комісовано має бути й тих, хто активно практикує гомосексуальні або бісексуальні контакти. Проте армійський високопосадовець не враховує примітки до коду F66 Міжнародної класифікації хвороб 10 перегляду. У ній зазначено, що сама по собі сексуальна орієнтація не розглядається як розлад.

Саме на цьому наголошує й лідер Гей-форуму України Святослав Шеремет, стверджуючи, що вітчизняне законодавство не містить жодних перешкод до військової служби лесбіянок, геїв і бісексуалів. Серед таких громадян він не знає нікого, хто ухилявся б від цього обов’язку. Навпаки, один з керівників українських ЛГБТ-організацій, маючи вищу освіту, був призваний на військову службу до одного зі штабів командування. Там він отримав бойове поранення, а після лікування в госпіталі повернувся на службу і був демобілізований у загальному порядку.

Пан Шеремет каже про зміну світового тренду “гея”. Нині це більш мужній чоловік, ніж гетеросексуал, доглянутий, накачаний, з мужньою зачіскою. Дослідження відомостей про більш ніж 4500 чоловіків показали, що рівень доходів гомо- та бісексуалів є значно вищим за середній по Україні. Саме такому стилю відповідають сучасні армії розвинених держав, зокрема, США, Ізраїля, Канади та Німеччини. В Україні становище дещо інше, а от тенденції ті самі. Проблема української армії в тому, що вона не дає чоловікові, який звик добре заробляти, можливості істотно покращити своє матеріальне становище. Тому з раціональних міркувань, представнику ЛГБТ-руху вигідніше гарно заробляти, відраховувати податки, з яких держава сплачуватиме платню військовим.

Поширюючи міфи про те, що представники ЛГБТ-спільноти активно ухиляються від захисту Батьківщини, частина українського суспільства виказує свою глибоку необізнаність у цих питаннях, демонструючи заскорубле совкове сприйняття людей нетрадиційної сексуальної орієнтації та свою неготовність жити за стандартами розвинених країн. Тож залишається лише сподіватися, що окрім європейських прагнень, з часом у таких українців з’явиться ще бажання мислити по-європейськи й здатність розвивати в собі терпимість до “не таких, як всі”, повагу до їх прав та свобод.

При полном или частичном воспроизведении материалов прямая гиперссылка на KNK.media обязательна! Запрещены перепечатка, копирование, воспроизведение или иное использование материалов, в которых содержится ссылка на информагентства.

 

Подписка

Подпишитесь на наши обновления и оставайтесь в курсе событий

Мы не спамим!